• دستکش نیتریل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
  • انواع دستکش پزشکی کدامند و کاربرد آنها چیست؟
  • واردات دستکش نیتریل از کدام کشور انجام می شود؟
  • کدامیک از انواع دستکش یکبار مصرف دستکش مخصوص آشپزی است؟
  • نمایندگی دستکش نیتریل چه برندهایی را در بازار دستکش پزشکی ایران توزیع می کند؟

دستکش های پزشکی در واقع دستکش های یکبار مصرف هستند که در دو نوع دستکش معاینه و دستکش جراحی تولید می شوند. این محصولات بیشتر برای جلوگیری از انتقال آلودگی متقابل بین مراقبین و بیماران و یا کاربران و محیط مورد استفاده قرار می گیرند. دستکش های معاینه هم بصورت استریل و هم غیر استریل تولید می شوند. در حالی که دستکش های جراحی عمواً استریل هستند.

دستکش های پزشکی علاوه بر استفاده در حوزه بهداشت و درمان در امور دیگری همچون صنایع غذایی، صنایع شیمیایی و نفتی، نقاشی و کار با رنگ، سالن های زیبایی و تاتو و همچنین کار در منزل کاربردهای فراوانی دارد. دستکش های پزشکی یکبار مصرف انواع گوناگونی دارند که در جدول زیر آورده شده اند و به اختصار برخی از ویژگی های آنها بیان شده است.

انواع دستکش پزشکی
محصول ماده اولیه رنگ ها سایزها قابلیت استفاده طولانی مدت مقاومت شیمیایی مقاومت فیزیکی قابل بازیافت دوستدار محیط زیست
دستکش لاتکس لاتکس طبیعی سفید XS, S, M, L نسبتاً کم پایین پایین نیست نیست
دستکش نیتریل آکریلونیتریل بوتادین آبی

مشکی

نارنجی

بنفش

XS, S, M, L, XL زیاد بالا بالا هست هست
دستکش وینیل پلی وینیل کلراید شفاف S, M, L, XL کم پایین پایین هست هست
دستکش نئوپرن کلروپرن سبز S, M, L زیاد بالا بالا هست هست
دستکش نایلونی پلی اتیلن شفاف FREE ندارد پایین پایین هست نیست

از میان دستکش های پزشکی تنها دستکش های لاتکس در انواع کم پودر، پودری و بدون تولید می شوند. این موضوع در خصوص دستکش لاتکس جراحی استریل نیز صادق است. پودر به کار رفته در این دستکش های نوعی پودر خوراکی با گرید پزشکی است که از گیاه ذرت بدست می آید.

انواع دستکش یکبار مصرف پزشکی در ایران | ویژگی ها و کاربردها

دستکش نیتریل چیست و چه تفاوتی با دستکش های دیگر دارد؟

در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی با گسترش استفاده از دستکش های لاتکس، گزارش هایی مبنی بر حساسیت برخی از افراد نسبت لاتکس طبیعی باعث شد که پژوهشگران و تولید کنندگان به فکر تولید دستکش پزشکی از متریال دیگری باشند. از این رو، مواد اولیه گوناگونی را مورد آزمایش قرار دادند که آکرونیتریل بوتادین یکی از آنها بود. محبوبیت دستکش های نیتریل در بین کاربران بشدت در دنیا در حال افزایش است.

این بدان معنی است که حتی اگر کاربر نسبت به لاتکس طبیعی آلرژی هم نداشته باشد، بازهم دستکش نیتریل می تواند گزینه ایده آل برای استفاده است. برای مثال، برای یک تاتو کار حتی اگر آلرژی نداشته باشد، بایستی دستکش نیتریل گزینه نخست باشد. در زیر دلایل برتری دستکش نیتریل نسبت به لاتکس آورده شده است:

  • دستکش نیتریل دارای مقامت شیمیایی بالایی است، بگونه ای که بخوبی در برابر مواد نفتی، حلال ها و شوینده ها مقاوم می باشد.
  • این دستکش از مقاومت فیزیکی بالایی در برابر نیروی کششی و سوراخ شدن دارد.
  • در زمان های طولانی مثلا یک شیفیت کاری جوابگو خواهد بود به ویژه در صنایع مختلف. همین موضوع باعث می شود که در بسیاری از بخش نسبت همه دستکش های پزشکی دیگر صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد.
  • در رنگ ها و ضخامت های گوناگونی تولید می شود.
  • اغلب بصورت بدون پودر تولید می شوند.
وارد کننده دستکش نیتریل

واردات دستکش نیتریل | بزرگترین تولید کنندگان دستکش نیتریل

تا سال ۲۰۱۸ ایران چهارمین واردکننده بزرگ ماده اولیه لاتکس از مالزی بود. این ماده اولیه در صنایع مختلفی به کار می رود. اما در دو دهه گذشته در دنیا استفاده از این ماده به شدت رو به افول است. دلیل این امر، آسیبی است که برای محیط زیست به همراه دارد. اما از سوی دیگر ماده اولیه اکریلونیتریل بوتادین ماده ای دوستدار محیط زیست است.

در ایران تولید دستکش نیتریل در حجم محدودی انجام می شود. البته گفتنی است که حجم مصرف دستکش نیتریل در ایران نیز نسبت به کشورهای توسعه یافته و نسبتاً توسعه یافته بسیار پایین تر است. این موضوع به عدم اطلاع رسانی مناسب و آگاهی کاربران این نوع دستکش های بر می گردد. همین میزان تولید اندک توسط شرکت دستکش حریر ایران انجام می گردد.

از سوی دیگر، مقدار زیادی از نیاز کشور توسط وارد کنندگان تأمین می گردد. شرکت های مختلف برندهای گوناگونی را در ایران عرضه می کنند. البته بسیاری از این دستکش ها توسط نمایندگی فروش دستکش نیتریل عرضه می گردد که کار مقایسه برندهای گوناگون را آسان تری می سازد.

کارخانه دستکش نیتریل

نمایندگی دستکش نیتریل چه برندهایی عرضه می کند؟

دستکش های نیتریل در رنگ های مختلف تولید می شود و علاوه بر تولید داخل از کشورهایی چون مالزی، چین و آلمان نیز تأمین می شود. در ایران بیش از ۳۰ وارد کننده دستکش پزشکی در حال فعالیت هستند که هر یک برندهای خاصی را به فروش می رسانند. با این حال نمایندگی دستکش نیتریل برندهای مختلفی را با قیمت رقابتی به بازار عرضه می کند.

در حال حاضر در بازار ایران، این محصول با رنگ های آبی، مشکی، نارنجی و بنفش در دسترس است. دستکش های آبی رنگ در امروز پزشکی، دندانپزشکی، صنایع غذایی  و …، رنگ مشکی در صنایع شیمیایی، سالن های زیبایی، هتل ها، رستوران ها و نقاشی، رنگ نارنجی و بنفش نیز در امور پزشکی و صنایع کاربرد فراوانی دارند.

نام محصول کشور سازنده رنگ تعداد در بسته بسته در کارتن حداقل سفارش
دستکش نیتریل نیتکس ایران آبی ۱۰۰ ۱۰ ۱۰ کارتن
دستکش نیتریل نیتکس ایران آبی ۱۵۰ ۱۰ ۱۰ کارتن
دستکش نیتریل مای گلاو مالزی آبی ۱۰۰ ۲۰ ۱۰ کارتن
دستکش نیتریل Nitrylex مالزی آبی ۱۰۰ ۱۰ ۱۰ کارتن
دستکش نیتریل MAXTER مالزی آبی ۱۰۰ ۱۰ ۱۰ کارتن
دستکش نیتریل کرانبری مالزی آبی آبی آبی آبی
دستکش نیتریل کرانبری مالزی مشکی مشکی مشکی مشکی
دستکش نیتریل کرانبری مالزی نارنجی نارنجی نارنجی نارنجی
دستکش نیتریل کرانبری مالزی آبی آبی آبی آبی
دستکش نیتریل OP PERFECT ایران مشکی ۱۰۰ ۱۰ ۱۰ کارتن
دستکش نیتریل اسکار OSKAR ایران مشکی ۱۰۰ ۱۰ ۱۰ کارتن

مطالب مرتبط با دستکش نیتریل

کارخانه دستکش نیتریل نیتکس | صادرات انواع دستکش نیتریل

کارخانه دستکش نیتریل نیتکس در ایران قرار دارد. این کارخانه بزرگتر…