سازمان بهداشت جهانی

یک مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی، نسبت به گسترش ویروس کرونا در ایران هشدار داد. همچنین از کمبود تجهیزات و وسائل محافظتی برای کادر پزشکی ابراز نگرانی کرده و با تاکید بر این کمبودها گفت، تلاش‌ها برای مهار گسترش ویروس کرونا با خطر روبرو می باشد.

مایکل رایان، مدیر برنامه مدیریت اضطراری سازمان بهداشت جهانی، در جمع خبرنگاران در مقر این نهاد جهانی در ژنو، گفت: شرایط سختی را سپری طی می کنیم و در بسیاری از کشورها مانند ایران، این گسترش بیماری اثبات شده است.

بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده، دست‌کم ۴۲۹ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در ایران، جان خود را از دست داده‌اند. همچنین شمار مبتلایان، بر اساس آمار رسمی، بیش از ۳۲۷۶ نفر اعلام شده است!

این مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی، در عین حال، تصریح کرد: خلاص شدن از ویروس کووید-۱۹ در مناطق جغرافیایی که این ویروس شیوع یافته، غیرممکن نیست اما دشوار می باشد.

به بیان مایکل رایان، کادر پزشکی و درمانی در خط مقدم قرار دارند و پزشکان و پرستاران ایرانی از کمبود تجهیزات، امکانات و دستگاه‌های کمک تنفسی به شدت نگران و مضطرب هستند.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزرات بهداشت ایران، با ارائۀ آمار درگذشتگان و مبتلایان به ویروس “کووید ١٩”، که از تند شدن آهنگ ابتلاء و مرگ بر اثر این بیماری حکایت دارد، اعلام کرد که از آغاز شیوع این ویروس ٢٩۵٩ نفر نیز بهبود یافته‌اند. براساس آمار ارائه شده از سوی وی، شمار بیماران تازه در استان‌های تهران، اصفهان، سمنان و قم بیش از دیگر استان‌های کشور بوده و شمار افراد درگذشته در ٢٤ ساعت اخیر نیز نسبت به روز پیش از آن ٢١ درصد افزایش داشته است.

سیدعلی صالح درخشان، معاون گردشگری استان اصفهان نیز با اشاره به شیوع ویروس کرونا، اعلام کرد که «هرگونه اسکان مسافر و گردشگران در اصفهان ممنوع اعلام شده است» و از همین رو «فعالیت کلیۀ هتل‌ها» نیز در این شهر «منتفی است».

در همین حال، خبرگزاری فارس فهرست تازه‌ای از مقامات و مسئولان جمهوری اسلامی را که به ویروس کرونا مبتلا شده‌ و برخی از آنها نیز به همین سبب درگذشته‌اند، منتشر کرد؛ نام اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، در صدر این فهرست قرار دارد. هر چند پیش از این اشاراتی به ابتلای وی به این ویروس شده و غیبت ایشان از برخی جلسات رسمی موید این خبر بوده است، اما برای نخستین بار است که نام وی در یک فهرست بیماران گذاشته می‌شود.
در این لیست نام ٢٣ نفر دیگر وجود دارد که ٤ تن از آنها از اعضای هیات دولت جمهوری اسلامی ایران و معاونان آنان بوده و ۹ نفر در مجلس عضویت دارند.