امروره استفاده از ماسک تنفسی بسیار گسترش پیدا کرده است. شاید تا چند سال قبل تنها افراد بیمار از این ماسک ها استفاده می کردند. اما امروزه با پی بردن به اهمیت این وسیله بسیاری از محیط های صنعتی استفاده از ماسک تنفسی را به یک قانون در محیط کار تبدیل کرده اند.

ماسک تنفسی چیست

ماسک تنفسی پوششی برای حفاظت از دستگاه تنفسی در مقابل انواع آلودگی ها استفاده می شوند. از این آلاینده ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • آلودگی های شیمیایی
  • ویروس ها
  • باکتریای ها
  • ریزگرد های موجود در هوا
  • ذرات معلق در محیط های صنعتی

انواع ماسک های تنفسی

ماسک تنفسی انواع مختلفی دارند. هر کدام از ماسک ها کاربرد منحصر به فردی دارند که باید به آن ها توجه شود. ا

ماسک n95

ماسک های n95 در برابر ذرات بزرگ تر از ۰/۳ میکرون مقاوم هستند. این ماسک ها تا ۹۵ درصد ذرات وارد شده به ماسک را فیلتر می کنند به همین دلیل از دسته ماسک های با کیفیت محسوب می شوند. این ماسک ها افراد را در برابر گرد و غبار، میست، بایو آیروسل در محیط کار محافظت می کنند. همچنین حرف n در نام گذاری این دسته از ماسک ها نشان دهنده عدم مقاومت در برابر روغن می باشد. ماسک های n95 معمولا از ۵ یا ۶ لایه تشکیل شده اند.

ماسک n99

ماسک های n99 همانند n95 ذرات بزرگ تر از ۰/۳ میکرون را فیلتر می کنند. با این تفاوت که بازدهی این ماسک ها ۹۹ درصد است. یعنی تا ۹۹ درصد از ذرات وارد شده به ماسک را می توانند فیلتر کنند. ماسک های n99 معمولا از ۶ یا ۷ لایه تشکیل شده اند.

ماسک جراحی

ماسک های پزشکی یا جراحی همان طور که از نامشان پیداست در محیط های درمانی استفاده می شود. این ماسک ها قابلیت و بازدهی کمتری نسبت به ماسک n95 دارند. اما به دلیل سادگی تولید، کارایی نسبتا خوب و راحتی استفاده بالایی پیدا کرده اند. این ماسک ها معمولا سه لایه هستند.

ماسک پارچه ای

ماسک های پارچه ای از نظر فیلتراسیون و جذب آلودگی کمترین میزان بازدهی را در میان ماسک ها دارد. اما این ماسک ها به دلیل زیبایی و قابل شستشو بودن طرفداران زیادی دارد.

ماسک-تنفسی

ماسک-تنفسی

ماسک با استاندارد FFP

FFP مخفف عبارت Filtering Piece Face است که شماره آن میزان سطح محافظت را نشان می دهد.

ماسک FFP1: برای ذرات بزرگ تر از ۵ میکرون با بازدهی ۸۰ درصد

ماسک FFP2: برای ذرات بزرگ تر از ۲تا ۵ میکرون با بازدهی ۹۴ درصد

ماسک FFP3: برای ذرات کوچکتر تر از ۲ میکرون با بازدهی ۹۹ درصد

بیشتر بخوانید: خرید ماسک تنفسی سوپاپ دار