سختی استفاده از ماسک

با توجه به گرمی هوا در فصل تابستان هم هنوز بسیاری از مردم بدون ماسک به‌ گونه‌ ای نفس می‌ کشند که تندرستی آن‌ ها را به‌ خطر می‌ اندازد. با وجود این، روش‌هایی برای اصلاح تنفس با ماسک وجود دارد.

در ابتدا با گزارش‌ هایی درباره‌ مشکلات تنفسی مبتلایان به کووید ۱۹ رو‌به‌ رو بودیم و در ادامه‌ی دنیاگیری، مشکل نفس‌ کشیدن به کسانی رسید که برای محدود کردن خطر ابتلا یا انتقال ناخواسته‌ی ویروس ماسک می‌ زند و در این وضعیت، نفش‌کشیدن عادی به نگرانی رایج مبدل شده است. برخی نگران این مسئله هستند که آیا اکسیژن کافی دریافت می‌کنیم تا نیاز عضلات و ارگان‌ها و خصوصا مغز خود را برآورده سازیم؟ آیا ماسک‌هایی که می‌زنیم، در تنفس ما اختلال ایجاد می‌کنند؟

راهکارهایی برای حفظ، کنترل و ارتقا سلامت تنفسی در زمان توجه به توصیه‌ های مهم مرتکز کنترل و پیش گیری از بیماری‌ های تنفسی در خصضوص استفاده از ماسک های معمولی برای کنترل شیوع کووید-۱۹ وجود دارد؛ اما همه‌ی ما می‌ توانیم از درک بهتر کارکرد سیستم بدنی خود بهره‌ مند شویم که کمتر به این موضوع توجهی میشود باید و یاد گرفت که چگونگی کارایی و مزایای مادام‌ العمر آن را به‌ حداکثر ظرفیت بدنی خود ارتقا داد. براساس پژوهش‌ های (جین برودی)، حتی بدون استفاده از ماسک که به‌ عنوان یک مانع از ورود ویروس کرونا به مجاری تنفسی انسان، بسیاری از مردم به روش های مختلف نفس می‌ کشند که سلامتی آنها را به‌ خطر می‌ اندازد.

بررسی سطح اکسیژن خون خود در هنگام استفاده از ماسک

اما جین برودی در خصوص سختی استفاده از ماسک چه می گوید:

من، جین برودی، یکی از افراد زیادی هستم که برای بررسی روزانه‌ی سطح اکسیژن خون خود، پالس‌اکسیمتر خریده‌ام. وقتی در محله‌ی بروکلین قدم می‌زنم و دوچرخه‌سواری می‌کنم، افراد زیادی را می‌بینم که ماسک‌های خود را زیر چانه‌ی خود قرار داده‌اند و تنها وقتی به فرد دیگری نزدیک می‌شوند، آن را روی بینی و دهان خود می‌کشند. قدم‌زدن در‌حالی‌که نیمی از صورت فرد زیر لایه‌های پارچه یا نئوپرین یا پوشش‌های محافظ دیگر قرار گرفته، نه جذاب است و نه راحت؛ خصوصا اکنون که گرمای تابستان در حال فرارسیدن است. این امر به‌ویژه برای افرادی مسئله‌ساز است که باید در تمام روز کاری خود ماسک بزنند و نیز افرادی که از قبل دچار مشکلات تنفسی هستند و افراد کم‌شنوا که اکنون باید بدون کمک‌گرفتن از لب‌خوانی در گفت‌وگوهای مبهم شرکت کنند. افسوس که این واقعیتی از زندگی ما است که به احتمال زیاد باید تا چندین ماه و شاید حتی تا چندین سال و زمان ساخت واکسن مؤثری دربرابر این ویروس کشنده، آن را تحمل کنیم.

جیمز نستور، نویسنده‌ی کتاب جدیدی با عنوان «تنفس: علم جدید یک هنر گمشده»، اخیرا در مجله‌ی وال‌ استریت نوشت:

پزشک هایی که روی تنفس مطالعه می‌ کنند، می‌گویند: بخش زیادی از مردم آمریکا این کار را به‌ شیوه‌ی نامناسبی انجام می‌دهند. نحوه‌ نفس‌ کشیدن انسان اهمیت داشته و سالهاست که به این موضوع توجهی نمی شود.