از پنج روز مانده به سال نو میلادی (۲۰۲۰) دولت مرکزی کشور چین اعلام کرد که بیماری ویروسی واگیرداری در استان ووهان در این کشور در حال گسترش است. از آن زمان این بیماری به مرور کشورهای مختلف را درگیر کرد.

از آن روز پژوهش های گوناگونی تا به امروز انجام شده است. این بیماری اغلب برای سالمندان، مبتلایان به امراض زمینه ای و کارکنان بخش درمان بیشتر خطر آفرین بوده است. طبق اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چین حدود ۷/۴ درصد از بیماران شرایط حادی داشته اند.

علائم ویروس کرونا چیست؟

در عادی ترین وضعیت این ویروس موجب سرماخوردگی می شود. اما در برخی موارد سبب ایجاد سندرم حاد تنفسی یا همان “سارس” می گردد. علائم ابتلا به این ویروس تب، نفس نفس زدن، سرفه و تنگی نفس است.

با انجام کارهای زیر احتمال ابتلا به ویروس کرونا کاهش دهید:

  • تمیز کردن دست ها با آب و صابون یا ژل ضدعفونی کننده حاوی الکل.
  • هنگام عطسه یا سرفه کردن جلوی دهان و بینی خود را با دستمال یا آرنج بگیرید.
  • پرهیز کردن از تماس نزدیک با افرادی که نشانه های سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند.
  • پیش از خوردن گوشت و تخم مرغ، آنها را کاملا بپزد.
  • خودداری از تماس محافظت نشده با حیوانات وحشی یا دام های زنده

میزان خطر ویروس کرونا؟

به گفته سازمان بهداشت جهانی این ویروس می تواند در دوره نهفتگی پیش از بروز نشانه های بیماری، از شخصی به شخص دیگری انتقال یابد. تا ۱۹ ژانویه سال ۲۰۲۰، شمار مبتلایان بیش از ۷۰ هزار نفر گزارش شده که بیش از دو هزار نفر از آنها در اثر این بیماری جان باخته اند.

آنچه که روشن به نظر می رسد این است که دوره درمان عفونت های ناشی از این بیماری طولانی است و به همین علت گمان می رود که بیماران بیشتری در روزهای آینده جان خود را از دست خواهند داد.

خاستگاه ویروس کرونا کجاست؟

ویروس هایی که جدیداً کشف شده اند، اغلب از حیوان به انسان منتقل شده اند. برای مثال منشاء خانواده ویروس های کرونا که در گذشته همه گیر شده بودند، در حیوانات بود. ویروس سارس اول از خفاش به یک نوع راسو و سپس به انسان منتقل شد.

محل انتقال ویروس کرونا COVID-19، بازار غذاهای دریایی در استان ووهان چین اعلام شده است، اگر چه پستانداران دریایی مانند نهنگ سفید می توانند ناقل ویروس کرونا باشند اما گمان اینکه این ویروس از حیوانات زنده دیگر این بازار مانند خفاش، خرگوش، مرغ و مار انتقال یافته باشد، بیشتر است.

سرعت انتقال ویروس COVID-19 چقدر است؟

به نظر می رسد تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونا در چند روز به هزاران نفر برسد. اما در واقع اغلب مواردی که جدیداً مبتلا شده اند، از چندین روز پیش بیمار شده اند و با تأخیر شناسایی می شوند.

آمار و آگاهی های کمی در خصوص نرخ رشد این اپیدمی وجود دارد. اما متخصصان و پزشکان بر این عقیده اند که تعداد مبتلایان به این ویروس احتمالا بیشتر از موارد ثبت شده است.

این بیماری اولین بار در استان ووهان چین گزارش شد و کلیه مبتلایان به آن افرادی بودند که پیشتر به این شهر سفر کرده بودند. با این حال، بیم آن است که این ویروس توسط میلیون ها نفر که برای جشن سال نو به چین سفر کرده بودند، همه گیر شود.

انتشار جهانی کرونا

انتشار جهانی کرونا از خاورمیانه


انتشار جهانی کرونا در جهان

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این بیماری می توانید لینک مربوط به ویرویس کرونا را از سایت ویکی پدیا مطالعه بفرمائید.