با توجه به فصل های بهار و تابستان بویژه فصل تابستان پیش رو و وزش بادهای موسمی و شدید از سمت کشور عراق به کشور ایران و اقزایش دوباره زیرگردها در شهر های جنوبی ایران، لزوم استفاده از ماسک دوچندان خواهد بود. گرچه با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا و کمبود ماسک و برقراری شرایط وضعیت قرمز در بیشتر استان ها و شهرهای بزرگ ایران، ماسک بشدت کمیاب شده است که در هفته های اولیه سال ۹۹ یعنی در ماه های فرورودین و اردیبهشت سال ۱۳۹۹ شرکت های داخلی بسیاری روی به تولید ماسک و سایر تجهیزات پزشکی آورده اند.

وجود ریزگردها در ایران خبر تازه ای نبوده و نخواهد هم بود. به عنوان مثال از سال ۱۳۹۷، اخبار مربوط به وزش ریزگردها و ایجاد آلودگی هوایی و تنفسی در بیشتر شهرهای بزرگ جنوبی ایران خبر ساز بوده است.

هوای ۳ شهر خوزستان روی مدار «خطرناک»/ ماسک فیلتردار بزنید

این خبر در تاریخ ۱۳۹۷/۷/۱۲ به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز به بررسی شاخص آلودگی هوا در برخی از شهرهای خوزستان پرداخته است و وضعیت شاخص را «بسیار ناسالم» اعلان کرده است.

مشاهده می کنید که به توصیه سایت خبرگزاری فارس نیوز، توصیه به استفاده از ماسک نیز به مردم شهرهای جنوبی ایران که درگیر مقابله با ریزگردها هستند نیز سفارش گردیده است.

کارشناسان هواشناسی تأکید کرده اند که در زمان آلودگی هوا، شهروندان باید تا حدممکن در فضای باز حضور پیدا نکنند؛ بویژه سالمندان، کودکان و افرادی که دچار بیماری های قلبی و ریوی هستند به طور خاص مورد تاکید هستند که باید از حضور در فضای باز منع شوند را به حداقل کاهش داده و تنها برای انجام کارهای ضروری از منزل خود خارج شوند.

همچنین افراد در فضای باز بهتر است از ماسک های استاندارد استفاده کنند. چرا که ماسک‌ های کاغذی که معمولا مردم استفاده می‌ کنند، اثربخشی لازم را نداشته و باید در صورت امکان از ماسک‌ های فیلتردار یا سوپاپ دار استفاده کنند.

محدودیت فروش ماسک در برخی از داروخانه‌ها

با توجه به شیوع ویروس کرونا از اواخر سال ۲۰۱۹ که منجر به معرفی ویروس کرونا یا همان کوید-۱۹ گردید، فروش ماسک در داروخانه های سراسر ایران به مدت یکی دو ماه ممنوع اعلان شد چرا که داروخانه ها با توجه به خرید نقدی خود و فروش آن با قیمت های سرسام آور منجر به نگرانی مردم کشور ایران در خصوص کمبود ماسک و دستکش های پزشکی گردیدند که خوشبختانه به همت نهادهای فعال مردمی و دولتی، کمبود ماسک فعلا در کشور ایران تا حدود بسیار زیادی از بین رفته است.

محدودیت فروش ماسک در برخی از داروخانه‌ها

محدودیت فروش ماسک در برخی از داروخانه‌ها

با توجه به شیوع پاندمی ویروس COVID-19 و فراگیری جهانی بیماری کرونا در سراسر جهان، کاربرد ماسک های تنفسی که قبلا فقط در شرایط آلودگی شدید هوا یا برای سرماخوردگی و یا بیماری آنفولانزا مورد استفاده قرار می‌ گرفتند، بسیار ضروری شده است. در این حین کمبود، احتکار، قاچاق و حتی فروش نمونه‌ های غیر استاندارد و دست ساز در سوپر مارکت‌ها، فروشگاه های اینترنتی، و حتی برخی از داروخانه‌ها را به همراه داشته است.

اولویت فروش عمده ماسک توسط رزمدیکال با کدام شهر است؟

با توجه به اینکه هدف اول بازرگانی تجهیزات پزشکی رزمدیکال مقابله با احتکار و گران فروشی ماسک و دستکش در بازار پزشکی ایران است، اولویت اول فروش ماسک توسط این شرکت با استان ها و شهرهای جنوبی ایران که دارای کمترین کمک و پشتیبانی تجهیزات پزشکی از طرف بازار پزشکی ایران هستند، می باشد و باتوجه به اینکه با گرمی هوای پیشرو، احتمال وزش بادهای تابستانی بیشتر خواهد شد و وزش ریزگردها از سمت غرب به سمت شرق ایران خواهد بود، اولویت فروش ماسک این شرکت با شهرهای غربی و جنوبی ایران خواهد بود و مردم عزیز خوزستان از این بابت می توانند نسبت به تهیه ماسک خاطر جمع بوده و اقدام به ثبت سفارش و پیش خرید ماسک کنند.

تشدید آلودگی هوا و مسائل مرتبط با بیماری کرونا

با توجه به اینکه هنوز برای کرونا ویروس درمان قطعی، واکسن یا پادتن مناسب و صد در صدی کشف و تهیه نشده است، همچنان تنها راه مقابله با این ویورس پیشگیری و مراقبت از سلامت تنفسی خویش است.

طی چند روز گذشته نیز توسط نهادهای دولتی ستاد مقابله با ویروس کرونا، اعلام گردید که صادرات تمامی انواع ماسک های تنفسی صورت ممنوع شده است. این روزهایی که تقاضای خرید خرید ماسک های فیلتردار و سوپاپ دار یا بدون سوپاپ بسیار زیاد افزایش یافته است، قیمت انواع آن بچقدر رسیده است؟

بررسی سایت‌ های اعلام کننده قیمت ماسک های تنفسی صورت، تاییدی است که این بازار شاهد نرخ‌ های جدیدی برای این دسته از محصولات پزشکی است. همچنین نکته قابل تامل دیگری نیز مبنی بر موجودی برخی از فروشگاه‌ های اینترنتی مشهور بوده که اعلام می‌ کنند دیگر ماسک فیلتر دار ندارند. و همین سبب افزایش قیمت توسط عمده فروشان این دسته از محصولات پزشکی (ماسک) می گردد.

کمبود ماسک تنفسی

کمبود ماسک تنفسی

رسالت بازرگانی پزشکی رزمدیکال مقابله با احتکار، گران فروشی و ایجاد اختلال در بازار ماسک و دستکش می باشد. و طبق روال گذشته با موجود شدن دستکش، این محصول با ارزش را به قیمت دولتی به مشتریان خود بفروش می رساند و این روال را تا حد زیادی در خصوص ماسک نیز ان شاالله رعایت خواهیم نمود.

امید است که با کوتاه کردن دست محتکاران و گران فروشان سبب خیر در جامعه خویش شویم.